Erasmus+ Γενικά Συμμετοχή σε πρόγραμμα Erasmus+ 2023-24

Συμμετοχή του 1ου ΓΕΛ Χαϊδαρίου σε πρόγραμμα Erasmus+ για το σχολικό έτος 2023-2024

Το 1ο ΓΕΛ  Χαϊδαρίου συμμετέχει σε δύο  ευρωπαϊκά  προγράμματα κινητικότητας ERASMUS+.

Το πρώτο πρόγραμμα KA1 με κωδικό 2023-1-ELO1-KA122-SCH-000138926  με τίτλο ¨Ενα σχολείο χωρίς άγχος” θα υλοποιηθεί κατά τα έτη 2023-2024. Είναι πρόγραμμα  μαθησιακής κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης που προσφέρει την ευκαιρία σε στελέχη σχολικών μονάδων και σε προσωπικό να βιώσουν μια μαθησιακή εμπειρία σε μια άλλη χώρα. Οι συμμετέχοντες μέσω των επιμορφωτικών δραστηριοτήτων που προσφέρουν τα σχέδια μαθησιακής κινητικότητας έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους.

Στο δεύτερο πρόγραμμα ΚΑ2 με κωδικό ΚΑ210-SCH-68E84063 και τίτλο “le sport d l’ecole et danw la societe” το σχολείο μας μετέχει ως εταίρος και συνεργάζεται  με σχολεία της Γαλλίας (κεντρικός συντονιστής της δράσης), της Λιθουανίας ,της Ιταλίας και του Βελγίου και θα υλοποιηθεί στα σχολικά έτη 2024-2025. Πρόκειται για  σχέδιο συνεργασίας σχολείων που επιτρέπει  στους συμμετέχοντες οργανισμούς να αντιμετωπίζουν από κοινού σημαντικά θέματα, να αναπτύσσουν συνεργασίες και να μοιράζονται καινοτόμες πρακτικές.